Kolombo - wakacje już od 1299 zł

Na wakacje: Kolombo, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Zachodnia Sri Lanka/ Wybrzeże Kolombo/ Kolombo

Lekkie opady deszczu
25°C
Opady:
2.6 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
15 km/h190°
Największe miasto Sri Lanki, do 1982 roku będące jej stolicą. Jako, że Sri Dzajawardanapura Kotte faktycznie stanowi dziś dzielnicę Kolombo, często nadal jest ono uważane za miasto stołeczne. Kolombo położone jest tuż na wybrzeżu, dzięki czemu przyjeżdżający tu turyści mają do dyspozycji wszystkie największe atrakcje wyspy – buddyjskie, islamskie i katolickie świątynie, kolonialne budynki oraz przepiękne, piaszczyste plaże. Warto się wybrać na zwiedzanie muzeów, w których można sobie przybliżyć burzliwą historię nie tylko miasta, ale i całej wyspy, na której ślady dominacji naznaczyli kolejno Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy. Z jednej strony to niekończące się sklepy, drapacze chmur, banki i nowoczesne centra handlowe, z drugiej strony urzeka zabytkami, muzeami, teatrami czy galeriami.

Geografia i przyroda

Kolombo jest największym miastem Sri Lanki, stolicą biznesową oraz siedzibą przedstawicielstw dyplomatycznych. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy, północna i północno- wschodnia część miasta jest tworzona przez rzekę Kelani, która łączy się z morzem w części miasta zwanej Modera. Rzeka używana jest do transportu, rybołówstwa, wydobycia piasku i do produkcji energii wodnej.
To w Kolombo rozwija się przemysł chemiczny, włókienniczy odzieżowy oraz obuwniczy.

Historia

W VIII wieku na tereny Kolombo zaczęły przybywać Arabowie, którzy tworzyli handlowe osady. Wybrali oni ten obszar, gdyż był tutaj port handlowy, dzięki któremu mogli oni prowadzić działalność i interesy handlowe. Pierwszym Europejczykiem, który przybyła do Kolombo był portugalski badacz. Podczas swojej pierwszej wizyty zawarł pakt z królem Kotte Parakramabahu, który umożliwił Portugalczykom handel uprawami wysp oraz uprawami Kolombo. Około 1650 roku osada została przejęta przez Holendrów, którzy zaczęli uprawiać cynamon. W 1815 roku miasto ustanowiono stolicą Cejlonu, wówczas zaczęto budować tu domy, kościoły oraz drogi. Od 1948 roku Kolombo uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii. Do 1980 roku Kolombo było stolicą Sri Lanki, którą później przeniesiono do Sri Jayawardanapura Kotte. Jednakże miasto nadal na wyspie jest centrum handlowym.

Atrakcje

 • Fort – pozostałości z czasów kolonizacji wyspy przez Europejczyków.
 • Muzeum Narodowe – znajduje się w neoklasycystycznym gmachu zbudowanym z 1877 roku. Posiada zbiory wszelkich władców Sri Lanki, oraz reprodukcje ciekawych XIX- wiecznych obrazów przedstawiających tamtejszą Sri Lankę.
 • Kelaniya Raja Maha Vihara – świątynia buddyjska znana z ogromnego posągu leżącego Buddy.
 • Muzeum okresu holenderskiego – w muzeum znajdują się zbiory, przedmioty codziennego użytku, meble z okresu holenderskiej kolonizacji.
 • Meczet Dżami-ul-Alfar – świątynia muzułmańska zbudowana w 1909 roku. Dzięki bogatemu zdobieniu, licznym łukom, kolumnom i wieżyczkom przypomina baśniowy pałac.
 • Galle Face Green – deptak, który rozciąga się na długości pół kilometra wzdłuż wybrzeża w samym centrum finansowej i biznesowej dzielnicy.
 • Viharamahadevi Park – najstarszy i największy w Kolombo park publiczny. Obejmuje on szereg fontann wodnych, mini zoo oraz plac zabaw dla dzieci.

W okolicy

 • Kalutara – wybrzeże położone na południu Kolombo, dawniej słynęło z bogactwa przypraw. Niegdyś był bogatym portem, chętnie odwiedzanym przez kupców.
 • Induruwa – rejon będący celem tysięcy turystów i zwiedzających. Oprócz morza oferuje wody rzeki Bentota, która stwarza idealne warunki do żeglowania, windsurfingu i narciarstwa wodnego.
 • Wadduwa – niewielka miejscowość, która przyciąga turystów szerokimi i piaszczystymi plażami oraz idealnymi miejscami do uprawiania sportów wodnych.
 • Negombo – kiedyś Negrombo było typową rybacką wioską, dziś jest wakacyjnym kurortem. Jednak z tamtego okresu zostały targi rybne i łodzie rybackie na horyzoncie morza.

Sport i plaże

 • Niewątpliwie najbardziej popularnym sportem na Sri Lance jest krykiet. Sport ten rozgrywany jest w parkach, placach zabaw, na plaży, a także na ulicach miasta.
 • W mieście znajduje się jeden z najstarszych klubów golfowych w Azji – Royal Colombo Golf Club.
 • Na plażach niedaleko Kolombo można wylegiwać się oraz uprawiać różne dyscypliny sportów wodnych.

Gastronomia

Miasto Kolombo jest domem dla większości restauracji, miejsc rozrywki oraz biur korporacyjnych. Wiele restauracji, knajpek znajduje się w samym centrum miasta, przy promenadzie oraz biurowcach. Serwuje się w nich potrawy kuchni europejskiej jak i regionalnej. Kuchnia Sri Lanki to przede wszystkim ryż z curry, serwowane w postaci bardzo pikantnej lub łagodniejszej. Innym dodatkiem są warzywa, owoce z miejscowych ogrodów oraz mięso wołowe, baranina lub ryby. Ciekawostką jest, że podczas spożywania posiłków nie używa się sztućców. Potrawy spożywane są wyłącznie za pomocą palców prawej ręki (przeznaczonej do wykonywania czystych czynności). Lankijczycy uważają, że tylko jedząc palcami, można poczuć prawdziwy smak potraw. Po każdym posiłku podawana jest woda w miseczce do dokładnego umycia palców.

Zakupy

Atrakcyjna dla kupujących jest dzielnica Fort, gdzie znajduje się mnóstwo starych sklepów, specjalizujących się w sprzedaż kamieni szlachetnych, jakościowych ubrań skórzanych oraz jedwabiu. Kolejnym miejscem, gdzie można zrobić zakupy jest dzielnica Pettah, zwana najżywszym bazarem miasta. Są tutaj ulice pełne sprzedawców ubrań, przypraw, ryżu oraz złotników. Na pamiątkę ze Sri Lanki warto przywieźć batikowe tkaniny i ubrania, przyprawy, herbaty oraz malowane maski i kamienie szlachetne.

Życie nocne

W mieście znajduje się wiele klubów nocnych oraz pubów, które otwarte są przez całą noc. Deptak Galle Face Green to miejsce, które skupia ogromną liczbę wycieczkowiczów. Wieczorem deptak ten tętni życiem, można tutaj słuchać muzyki, bawić się do rana, a czasem w spokoju podziwiać zachodząc słońce. W lutym w parku Viharamahadevi w czasie pełni odbywają się festiwale buddyjskie połączone z występami słoni.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.

Kolombo, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  28°C
  opady:
  17.1 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  231°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:36
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  8.7 mm
  wiatr:
  237°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:36
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  230°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  5.7 mm
  wiatr:
  216°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  2.8 mm
  wiatr:
  213°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:34

Kolombo - klimat w Sri Lanka