Sri Lanka - wakacje już od 1299 zł

Na wakacje: Pd.-środk. Sri Lanka, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Pd.-środk. Sri Lanka

Przejściowe lekkie opady deszczu
28°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
84%
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
11 km/h240°
Region ten obejmuje swoim zasięgiem Prowincję Centralną oraz Uva. Wyżynny teren sprawia, że panuje tu nieco chłodniejszy niż na reszcie wyspy klimat. Ciągnące się na stokach plantacje herbaty, liczne wodospady oraz największy park narodowy – Yala, sprawiają, że ta część Cejlonu świetnie się nadaje zapoznanie się z przyrodą i bioróżnorodnością wyspy. Miasto Kandy –dawna stolica królestwa – obfituje natomiast w liczne zabytki oraz świątynie, z których najbardziej znaną jest Świątynia Zęba.

Regiony

 • Prowincja Uva – najmniej zaludniona prowincja Srli Lanki, słynie przede wszystkim z przepięknych wodospadów i Parku Narodowego Yala.
 • Sri Lanka Centralna – to tutaj rozpościerają się największe plantacje herbaty. Słynie z miasta Kandy, w której jedną z atrakcji jest Świątynia Zęba, w której najprawdopodobniej znajduje się ząb Buddy.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Kandy.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Kandy Lake w Kandy, Wodospady Ramboda i Panna Oya w mieście Ramboda, Kataragama Peak w mieście Kataragama.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Badulla, Nakkala, Palagolla.

Geografia i przyroda

Sri Lanka to kraj położony na Oceanie Indyjskim, na południowym wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. 80% całej powierzchni stanowią niziny, przeważają one na północy wyspy. Środkową część zajmuje Płaskowyż Centralny, który wznosi się na wysokości 1500 m n.p.m., natomiast najwyższy szczyt Pidurutalagala wznosi się na wysokości 2524 m n.p.m. Wybrzeże Sri Lanki jest piaszczyste, wzdłuż którego ciągną się rafy koralowe i laguny. Rzeki wyspy mają charakter promienisty, występują one w górach i spływają ku wybrzeżom. W najwyższych partiach górskich występują wodospady i bystrza, natomiast ujście rzek tworzą tereny bagniste. Sri Lanka posiada różnorodność lasów, w północnej i wschodniej części dominują wieczne zielone lasy, niziny tworzą lasy talowe. Na terenach tych żyje wiele gatunków zwierząt, do których przede wszystkim zalicza się: słonia indyjskiego, lamparta, niedźwiedzia, kobrę indyjską oraz wargacza.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Weddowie, którzy żyli na tych terenach od 300 roku p.n.e. do 600 roku n.e. Następnie Weddowie zostali podbici przez Syngalezów, którzy przybyli na wyspę z terenów północnych Indii. Państwo syngaleskie prężnie się rozwijało do momentu, kiedy nastąpiła inwazja Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców. Najazdy Tamilów na przełomie XI i XII wieku zmusiły Syngalezów do zajęcia terenów południowych, gdzie w górzystym wnętrzu wyspy założyli swoje królestwo.
W XV wieku wybrzeże wyspy zostało stopniowo opanowane przez Portugalczyków, którzy następnie zostali wyparci przez Holendrów. Następnie w 1796 roku wyspę opanowali Brytyjczycy, którzy stworzyli Cejlon Brytyjski. Wówczas zaczęły powstawać plantacje herbaty, kauczuku i palmy kokosowej. Po II wojnie światowej, w 1948 roku wyspa uzyskała niepodległość. 30 lat później kraj przyjął nazwę Socjalistycznej Republiki Sri Lanki, która później zmieniła się na Demokratyczno-Socjalistyczną Republikę Sri Lanki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.

Pd.-środk. Sri Lanka, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  28°C
  opady:
  1.4 mm
  zachmurzenie:
  84%
  wilgotność:
  66%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  222°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:59
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.29°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  223°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:59
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.30°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  221°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:59
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.29°C
  opady:
  7.1 mm
  wiatr:
  222°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:59
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.22°C max.29°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  217°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  17:59

Pd.-środk. Sri Lanka - klimat w Sri Lanka