Sri Lanka - wakacje już od 1159 zł

Na wakacje: Pn.-środk. Sri Lanka, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Pn.-środk. Sri Lanka

Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
23°C
Opady:
2.8 mm
Zachmurzenie:
77%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
2 km/h207°
Ta część wyspy, choć pozbawiona wybrzeża, jest jednym z najpiękniejszych regionów Sri Lanki. Obecnie region dzieli się na dwa dystrykty – Anuradhapura i Polonnaruwa, których stolicami są niezwykle ważne dla historii wyspy miasta. Stanowiły one niegdyś centrum potężnych i liczących się królestw. Dzięki licznym zabytkom, zarówno świeckim jak i sakralnym, oba miasta zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Regiony

 • Region Anuradhapura – słabo zaludniony region, jest miejscem kultu dla wyznawców buddyzmu, dla których jednym z celów pielgrzymek jest święte drzewko, zasadzone z nasion drzewa, pod którym Budda doznał oświecenia.
 • Region Polonnaruwa – będąc tu warto odwiedzić stolicę – Polonnaruwa, w którym do dziś zachowały się stare budowle, świątynie i zamki. Stara część miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Anuradhapura.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: stara część miasta Polonnaruwa, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Złota Świątynia w Dambulla.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Mihintale, Sigiriya, Polonnaruwa.

Geografia i przyroda

Sri Lanka to kraj położony na Oceanie Indyjskim, na południowym wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. 80% całej powierzchni stanowią niziny, przeważają one na północy wyspy. Środkową część zajmuje Płaskowyż Centralny, który wznosi się na wysokości 1500 m n.p.m., natomiast najwyższy szczyt Pidurutalagala wznosi się na wysokości 2524 m n.p.m. Wybrzeże Sri Lanki jest piaszczyste, wzdłuż którego ciągną się rafy koralowe i laguny. Rzeki wyspy mają charakter promienisty, występują one w górach i spływają ku wybrzeżom. W najwyższych partiach górskich występują wodospady i bystrza, natomiast ujście rzek tworzą tereny bagniste. Sri Lanka posiada różnorodność lasów, w północnej i wschodniej części dominują wieczne zielone lasy, niziny tworzą lasy talowe. Na terenach tych żyje wiele gatunków zwierząt, do których przede wszystkim zalicza się: słonia indyjskiego, lamparta, niedźwiedzia, kobrę indyjską oraz wargacza.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Weddowie, którzy żyli na tych terenach od 300 roku p.n.e. do 600 roku n.e. Następnie Weddowie zostali podbici przez Syngalezów, którzy przybyli na wyspę z terenów północnych Indii. Państwo syngaleskie prężnie się rozwijało do momentu, kiedy nastąpiła inwazja Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców. Najazdy Tamilów na przełomie XI i XII wieku zmusiły Syngalezów do zajęcia terenów południowych, gdzie w górzystym wnętrzu wyspy założyli swoje królestwo.
W XV wieku wybrzeże wyspy zostało stopniowo opanowane przez Portugalczyków, którzy następnie zostali wyparci przez Holendrów. Następnie w 1796 roku wyspę opanowali Brytyjczycy, którzy stworzyli Cejlon Brytyjski. Wówczas zaczęły powstawać plantacje herbaty, kauczuku i palmy kokosowej. Po II wojnie światowej, w 1948 roku wyspa uzyskała niepodległość. 30 lat później kraj przyjął nazwę Socjalistycznej Republiki Sri Lanki, która później zmieniła się na Demokratyczno-Socjalistyczną Republikę Sri Lanki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.

Pn.-środk. Sri Lanka, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  33°C
  opady:
  10.5 mm
  zachmurzenie:
  77%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  222°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:18
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.22°C max.32°C
  opady:
  7.4 mm
  wiatr:
  249°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:17
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  6.5 mm
  wiatr:
  233°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:17
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.21°C max.32°C
  opady:
  6.7 mm
  wiatr:
  239°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:17
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.21°C max.32°C
  opady:
  7.6 mm
  wiatr:
  242°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  17:17

Pn.-środk. Sri Lanka - klimat w Sri Lanka