Sri Lanka - wakacje już od 1299 zł

Na wakacje: Sri Lanka Centralna, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Pd.-środk. Sri Lanka/ Sri Lanka Centralna

Słonecznie
30°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
6 km/h90°
Prowincja Centralna jest stosunkowo wysoko położona – to właśnie na tutejszych stokach rozpościerają się największe plantacje herbaty. Roślinę tą zaczęto uprawiać dopiero pod koniec XIX wieku, po tym jak dotychczasowe plantacje kawy zaatakował wirus. Region ten najdłużej spośród wszystkich zachował niepodległość – dopiero Brytyjczycy zdołali zdobyć centralną część kraju. Stolicą obecnej prowincji, a niegdyś niezależnego królestwa jest miasto Kandy, w której jedną z głównych atrakcji jest Świątynia Zęba, w której wg wierzeń znajduje się ząb Buddy.

Atrakcje

 • Kandy – najbardziej urokliwe miasto Sri Lanki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na malowniczość i urzekającą architekturę zabytkowych budynków. Znajduje się tu: Muzeum Słonia Radży z wypchanym słoniem z 1988 roku, Pałac Królowych, Łaźnie Królewskie i Świątynia Zęba, w którym przechowywany jest ząb Buddy.
 • Ramboda – miasto znajdujące się w okolicy jednego z największych wodospadów na Sri Lance, Wodospadu Ramboda, ma 109 m wysokości i tworzy przepiękny widok.
 • Matale – miasto w górach z bogatą historią, będące siedzibą bohatera narodowego, Monarawila Keppetipola. Z licznymi klasztorami ukrytymi w jaskiniach i zamkiem.
 • Góra Pidurutalagala (Mount Pedro) – najwyższy szczyt Sri Lanki, mający aż 2524 m n.p.m. Obecnie jest to teren w pełni zmilitaryzowany, więc turyści nie mają tam wstępu.
 • Horton Plains National Park ( Sinhala) – obszar objęty ochroną rozciąga się na wysokości 2 tyś. m. n.p.m., jest mieszaniną górskich lasów i rozległych równin. Można dojść tu do Końca Świata, czyli przepaści głębokiej na 870 metrów nie odgrodzonej żadnymi zabezpieczeniami.

Ośrodki

 • Kandy – znajduje się tu wiele hoteli, dlatego wielu podróżujących zatrzymują się tu na kilka dni i odwiedzają okoliczne miejscowości i atrakcje. Jest tu też sporo wartych uwagi restauracji i pensjonatów.
 • Nuwara Eliya – tętniące życiem miasto z malowniczym widokiem, gdzie można znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Dobre miejsce wypadowe do Horton Plains National Park.

Geografia i przyroda

Sri Lanka Centralna znajduje się w centralnej części wyspy, w południowo-środkowej części Sri Lanki. Region znajduje się na Płaskowyżu Centralnym wznoszącym się na wysokość 1500 m n.p.m. W rzeźbie terenu dominują wysokie wzniesienia i płaszczyzny, które oddzielone są od siebie głęboko wciętymi dolinami.

Historia

Historia Sri Lanki sięga VI w. przed Chrystusem, jednak najważniejsze są wydarzenia po XVI wieku. W tym czasie zachodnie wybrzeże zajęli Portugalczycy i założyli najważniejsze porty na wyspie (Kolombo i Dżafna) oprócz tego wprowadzili tu wiarę katolicką. Wyspa przechodziła później z rąk Holendrów, którzy zajęli ją w XVII wieku, w ręce Anglików pod koniec XVIII wieku. Państwo Sri Lanka uzyskało niepodległość dopiero w 1948 roku i jest obecnie demokratyczno-socjalistyczną republiką.

Sport i rekreacja

 • Można tutaj wybrać się na wycieczkę górską oznaczonymi szlakami, pospacerować po okolicy odwiedzając zabytki bądź wspiąć się na najwyższy szczyt Sri Lanki.
 • Oprócz tego można pograć w golfa na polach golfowych zlokalizowanych w Nuwara Eliya
 • Ze względu na rwący, górny bieg rzek można tu spróbować raftingu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.


Sri Lanka Centralna, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  32°C
  opady:
  29.9 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  79%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  205°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  17:47
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.34°C
  opady:
  10.9 mm
  wiatr:
  179°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  17:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.32°C
  opady:
  28.1 mm
  wiatr:
  228°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  17:47
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.32°C
  opady:
  9.5 mm
  wiatr:
  215°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  17:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.31°C
  opady:
  4.4 mm
  wiatr:
  214°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  17:47

Sri Lanka Centralna - klimat w Sri Lanka