Sri Lanka - wakacje już od 1159 zł

Na wakacje: Wschodnia Sri Lanka, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Wschodnia Sri Lanka

Bezchmurna noc
28°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
2%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
12 km/h48°
W tej części wyspy wciąż można znaleźć niemal dziewicze plaże i dziką przyrodę. Zwłaszcza w północnej części prowincji infrastruktura turystyczna nie jest jeszcze rozwinięta. Północna część - Wybrzeże Trincomalee-Batticaloa – zdominowana jest przez ludność tamilską, natomiast południowy – Ampara – zamieszkały jest głównie przez Syngalezów.

Regiony

 • Wybrzeże Trincomalee – Battica – słynie z malowniczych krajobrazów, jeszcze dziewiczych plaż oraz niewielkiego portu Trincomalee.
 • Dystrykt Ampara – będąc tu warto odwiedzić miasto Ampara, które ze czasów dominacji brytyjskiej region miał charakter wypoczynkowy.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Kalmunai, Batticaloa.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Ampra, Park Narodowy w mieście Maduru Oya,
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Trincomalee, Ampra.

Geografia i przyroda

Sri Lanka to kraj położony na Oceanie Indyjskim, na południowym wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. 80% całej powierzchni stanowią niziny, przeważają one na północy wyspy. Środkową część zajmuje Płaskowyż Centralny, który wznosi się na wysokości 1500 m n.p.m., natomiast najwyższy szczyt Pidurutalagala wznosi się na wysokości 2524 m n.p.m. Wybrzeże Sri Lanki jest piaszczyste, wzdłuż którego ciągną się rafy koralowe i laguny. Rzeki wyspy mają charakter promienisty, występują one w górach i spływają ku wybrzeżom. W najwyższych partiach górskich występują wodospady i bystrza, natomiast ujście rzek tworzą tereny bagniste. Sri Lanka posiada różnorodność lasów, w północnej i wschodniej części dominują wieczne zielone lasy, niziny tworzą lasy talowe. Na terenach tych żyje wiele gatunków zwierząt, do których przede wszystkim zalicza się: słonia indyjskiego, lamparta, niedźwiedzia, kobrę indyjską oraz wargacza.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Weddowie, którzy żyli na tych terenach od 300 roku p.n.e. do 600 roku n.e. Następnie Weddowie zostali podbici przez Syngalezów, którzy przybyli na wyspę z terenów północnych Indii. Państwo syngaleskie prężnie się rozwijało do momentu, kiedy nastąpiła inwazja Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców. Najazdy Tamilów na przełomie XI i XII wieku zmusiły Syngalezów do zajęcia terenów południowych, gdzie w górzystym wnętrzu wyspy założyli swoje królestwo.
W XV wieku wybrzeże wyspy zostało stopniowo opanowane przez Portugalczyków, którzy następnie zostali wyparci przez Holendrów. Następnie w 1796 roku wyspę opanowali Brytyjczycy, którzy stworzyli Cejlon Brytyjski. Wówczas zaczęły powstawać plantacje herbaty, kauczuku i palmy kokosowej. Po II wojnie światowej, w 1948 roku wyspa uzyskała niepodległość. 30 lat później kraj przyjął nazwę Socjalistycznej Republiki Sri Lanki, która później zmieniła się na Demokratyczno-Socjalistyczną Republikę Sri Lanki.

Sport i rekreacja

 • Sri Lanka słynie ze wspaniałych plaż, przejrzystej wody oraz rafy koralowej. Można uprawiać tam wszelkiego rodzaju dyscypliny sportów wodnych: windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo wioślarstwo, pływanie oraz przejażdżki łodzią, łowienie ryb.
 • Duża przejrzystość wody i wiatr o sile 2-6 stopni w skali Boforta sprawia, że kraj ten jest doskonałym miejscem dla windsurferów i miłośników pływania na desce.
 • Miłośnicy nurkowania na Sri Lance znajdą wiele atrakcji. Świat podwodny jest bardzo różnorodny, występują tam wspaniałe budowle rafowe, 140 gatunków koralowców oraz wraki zatopionych statków i okrętów m.in. XVI-wieczny portugalski okręt wojenny.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.


Wschodnia Sri Lanka, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  30°C
  opady:
  0.5 mm
  zachmurzenie:
  2%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  79°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.29°C
  opady:
  2.9 mm
  wiatr:
  144°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.30°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  249°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:17
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.29°C
  opady:
  5.6 mm
  wiatr:
  250°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  17:17
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  18.9 mm
  wiatr:
  121°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  17:17

Wschodnia Sri Lanka - klimat w Sri Lanka