Wybrzeże Kalutara - wakacje już od 4062 zł

Na wakacje: Wybrzeże Kalutara, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Zachodnia Sri Lanka/ Wybrzeże Kalutara

Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
26°C
Opady:
4.6 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
11 km/h90°
Położone na południe od Kolombo wybrzeże, dawniej słynęło z bogactwa przypraw. To dzięki nim miasto Kalutara było niegdyś bogatym portem, chętnie odwiedzanym przez kupców, także, z Europy. Miasto przecięte jest przez rzekę Kalu Ganga, od której wzięło ono, a także cały region, swoją nazwę.

Atrakcje

 • Wadduwa – niewielka miejscowość z szerokimi plażami i tropikalną roślinnością. Słynie z uprawy palmy kokosowej i wytwarzania octu.
 • Kalutara – miasto ze stupą Gangatilaka, będącą jedną największych stup Cejlonu, Jedyna taka, pusta w środku stupa na świecie ilustrowana we wnętrzu malowidłami opisującymi historię wcieleń Buddy. Znajduje się tu też zamek Richmond – łączący cechy architektury indyjskiej i brytyjskiej.
 • Beruwela – małe miasteczko z przepięknym widokiem zapierającym dech w piersiach. Można tu odwiedzić minaret Meczetu Kachimalai – jednego z najstarszych w całej Sri Lance, albo wziąć udział w festiwalu z okazji zakończenia ramadanu.

Ośrodki

 • Wadduwa– miasto z ekskluzywnymi hotelami z dużymi ogrodami, barami, restauracjami i dyskotekami chętnie odwiedzanymi przez turystów i mieszkańców, które turyści oraz mieszkańcy chętnie odwiedzają wieczorami.
 • Beruwela – szybko rozwijające się miasteczko, dla którego turystyka jest jednym ze środków utrzymania. W wyniku tego w okolicy powstaje coraz więcej hoteli i kurortów wypoczynkowych.

Geografia i przyroda

Wybrzeże Kalutara położone jest między Wybrzeżem Kolombo, Sabaragamuwa i Wybrzeżem Bentota-Galle, nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Brzeg w tym regionie, tak jak na całej wyspie wyróżnia się piaszczystymi plażami z krystalicznie czystą wodą, które przechodzą w głąb morza w rafy koralowe zamknięte malowniczymi lagunami. Pogoda na tym terenie dopisuje prawie przez cały rok – przeważają ciepłe dni, temp. waha się w okolicach 25-30oC, a wody – 23oC. Wilgotność powietrza i roczna suma opadów jest wysoka.

Historia

Wiadomo, że pierwsi osadnicy pojawili się na tym terenie już VI w. p.n.e. Byli to przybysze z Indii, którzy utworzyli naród Syngalezów. Inwazje nieprzyjacielskiej plemion, gł. Tamilów, spowodowały, że państwo Sinhali uległo podziałowi. Od pocz. XVI wieku teren ten zaczęli opanowywać Portugalczycy, których ok. 1638 r. wyparli Holendrzy. Oni również nie panowali na tym terenie długo, już pod koniec XVIII wieku kontrolę przejęła Wielka Brytania. Właśnie w tym okresie nastąpił największy rozwój Cejlonu spowodowany zakładaniem plantacji herbaty, palmy kokosowej i kauczuku. Mieszkańcy tego terenu niepodległość odzyskali po II wojnie światowej, 4 lutego 1948 roku.

Sport i rekreacja

 • Ten region jest odpowiedni dla aktywnie wypoczywających i lubiących wylegiwać się na plaży.
 • Można tutaj poopalać się, podziwiać piękne widoki, pograć w siatkówkę na plaży i pospacerować.
 • Prócz tego można ponurkować wśród raf, popływać, wędkować, surfować czy żeglować.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.


Wybrzeże Kalutara, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  32°C
  opady:
  15.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  8 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  182°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:49
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.26°C max.31°C
  opady:
  10.3 mm
  wiatr:
  187°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  17:49
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.26°C max.31°C
  opady:
  10.2 mm
  wiatr:
  201°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  17:50
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.31°C
  opady:
  6.6 mm
  wiatr:
  206°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  17:50
 • Intensywne opady deszczu
  min.27°C max.30°C
  opady:
  20.4 mm
  wiatr:
  205°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  17:50

Wybrzeże Kalutara - klimat w Sri Lanka