Zachodnia Sri Lanka - wakacje już od 1039 zł

Na wakacje: Zachodnia Sri Lanka, Sri Lanka

Przewodnik turystyczny: Sri Lanka/ Zachodnia Sri Lanka

Możliwe przejściowe opady deszczu
28°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
35%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
6 km/h301°
Region ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża od Zatoki Holenderskiej, poprzez Kolombo, aż po miasto Beruwala.Tą część Sri Lanki w większości zamieszkują Syngalezi, jednak znaczny odsetek stanowią także muzułmanie, którzy na wyspie są trzecią co do wielkości grupą wyznaniową. Będąc w tej części wyspy warto zobaczyć skalne klasztory buddyjskie a także kilka stanowisk archeologicznych. Do najważniejszych ośrodków należy m.in. Marawila. Oprócz piaszczystych plaż, region oferuje także liczne atrakcje przyrodnicze, do których niewątpliwie należą wylęgarnie objętych ochroną żółwi. W tej części wyspy znajdują się także świetne miejsca do nurkowania. Największym miastem jest była stolca Sri Lanki – Kolombo. Miłośnicy historii i zwiedzania mają tu do dyspozycji wiele świątyń – w jednej z nich znajduje się najdłuższy na wyspie pomnik leżącego Buddy.

Regiony

 • Wybrzeże Północno –zachodnie – znany jest ze swoich długich piaszczystych plaż, krystalicznej wody oraz malowniczych miasteczek i licznych ośrodków rybackich.
 • Wybrzeże Negombo – urzeka przede wszystkim przepięknymi plażami oraz świetnymi warunkami do nurkowania. Najbardziej znanymi ośrodkami wypoczynkowymi w okolicy są Waikkal i Negombo.
 • Wybrzeże Kolombo – znany jest zarówna z piaszczystego wybrzeża oraz miasta Kolombo, które niegdyś było stolicą Sri Lanki, a obecnie jest centrum handlowym oraz biznesowym.
 • Wybrzeże Kalutara – region słynący z miasteczka Kalutara, które kiedyś było bogatym portem. Zachowały się tutaj liczne starodawne zabytki oraz wioski rybackie.
 • Sabaragamuwa – słynie głównie z licznych kopalni kamieni szlachetnych, położonych w pobliżu miasta Ratnapura.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Negombo, Kolombo, Moratuwa.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Kalutara, Ogrody Cynamonowe i Galle Face w Kolombo, świątynia buddyjska z 6-metrowym posągiem leżącego Buddy w mieście Negombo.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Kolombo, Waikkal, Wadduwa.

Geografia i przyroda

Sri Lanka to kraj położony na Oceanie Indyjskim, na południowym wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. 80% całej powierzchni stanowią niziny, przeważają one na północy wyspy. Środkową część zajmuje Płaskowyż Centralny, który wznosi się na wysokości 1500 m n.p.m., natomiast najwyższy szczyt Pidurutalagala wznosi się na wysokości 2524 m n.p.m. Wybrzeże Sri Lanki jest piaszczyste, wzdłuż którego ciągną się rafy koralowe i laguny. Rzeki wyspy mają charakter promienisty, występują one w górach i spływają ku wybrzeżom. W najwyższych partiach górskich występują wodospady i bystrza, natomiast ujście rzek tworzą tereny bagniste. Sri Lanka posiada różnorodność lasów, w północnej i wschodniej części dominują wieczne zielone lasy, niziny tworzą lasy talowe. Na terenach tych żyje wiele gatunków zwierząt, do których przede wszystkim zalicza się: słonia indyjskiego, lamparta, niedźwiedzia, kobrę indyjską oraz wargacza.

Historia

Opisując Zachodnią Sri Lankę, warto skupić się na mieście, które niegdyś było stolica kraju – Kolombo. W VIII wieku na tereny Kolombo zaczęły przybywać Arabowie, którzy tworzyli handlowe osady. Wybrali oni ten obszar, gdyż był tutaj port handlowy, dzięki któremu mogli oni prowadzić działalność i interesy handlowe. Pierwszym Europejczykiem, który przybyła do Kolombo był portugalski badacz. Podczas swojej pierwszej wizyty zawarł pakt z królem Kotte Parakramabahu, który umożliwił Portugalczykom handel uprawami wysp oraz uprawami Kolombo. Około 1650 roku osada została przejęta przez Holendrów, którzy zaczęli uprawiać cynamon. W 1815 roku miasto ustanowiono stolicą Cejlonu, wówczas zaczęto budować tu domy, kościoły oraz drogi. Od 1948 roku Kolombo uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii. Do 1980 roku Kolombo było stolicą Sri Lanki, którą później przeniesiono do Sri Jayawardanapura Kotte. Jednakże miasto nadal na wyspie jest centrum handlowym.

Sport i rekreacja

 • Sri Lanka słynie ze wspaniałych plaż, przejrzystej wody oraz rafy koralowej. Można uprawiać tam wszelkiego rodzaju dyscypliny sportów wodnych: windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo oraz pływanie.
 • Duża przejrzystość wody i wiatr o sile 2-6 stopni w skali Boforta sprawia, że kraj ten jest doskonałym miejscem dla windsurferów i miłośników pływania na desce.
 • Miłośnicy nurkowania na Sri Lance znajdą wiele atrakcji. Świat podwodny jest bardzo różnorodny, występują tam wspaniałe budowle rafowe, 140 gatunków koralowców oraz wraki zatopionych statków i okrętów m.in. XVI-wieczny portugalski okręt wojenny.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia lankijska (LKR)
 • Wiza – przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Władze lankijskie udzielają obywatelom z Polski bezpłatnych wiz wyjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca.
 • Czas – po przybyciu na Sri Lankę należy przestawić wskazówki zegara do przodu w lecie o 3,5 godziny i w zimie o 4,5.
 • Szczepienia – nie ma obowiązku szczepień, jednakże zaleca się wcześniejsze szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
 • Elektryczność – 230 V, 50 Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami.


Zachodnia Sri Lanka, Sri Lanka - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  29°C
  opady:
  4.4 mm
  zachmurzenie:
  35%
  wilgotność:
  83%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  285°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  218°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.30°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  211°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.25°C max.31°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  167°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  243°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  17:20

Zachodnia Sri Lanka - klimat w Sri Lanka